Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak terlemesi, makul ölçülerde olduğu sürece normal kabul edilir. Ancak terlemenin fazla olması halinde yani kişinin yaşamını etkiliyorsa, psikolojik sorunlar yaşamasına neden oluyorsa, iş ve eğitim yaşamında sorunlar çıkarıyorsa ayak terlemesi tıpta plan-tar hiperhidroz olarak tanımlanan aşırı ayak terlemesi rahatsızlığına işaret eder. Ayakta terleme en fazla ayak tabanı ve parmak aralarında ortaya çıkar. Bazı kişilerde ayak terlemesine el, kafa, koltuk altı terlemesi de eşlik edebilir. Bu sorun tehlikeli olarak kabul edilmez. Vücutta bölgesel terleme olarak kabul edilir. Ancak ayakkabıdan bile taşan terlemeden oluşan ıslaklık, ayak kokusu kişinin sosyal sorunlar yaşamasına neden olur.

Ayak terlemesi özellikleri nelerdir?

Bu sorun toplumda her 100 kişinin 2-3 kişiyi etkiler. Genellikle başlangıcı çocukluk dönemine iner. Bazı kişilerde çorap giyildiğinde azalır. Erkek ve kadınlar ayak terlemesinden aynı şekilde etkilenir. Ancak ayak terlemesi konusunda araştırmalar, olguların %40 kadarında genetik geçiş olduğunu belirlemiştir. Her mevsim etkili olan, sıcaklarda daha belirgin olan ayak terlemesi 35-40 yaşlarında azalmaya başlar. Ancak yaşam boyu etkisini yitirmez. Uykuda olunan dönemde genellikle terleme etkisini yitirir, uyandıktan sonra etkili olur.

Ayak terlemesi neden olur?

Ayakları etkileyen, her iki ayakta aynı derecede olan terleme başka bir hastalığı işaret etmez. Bu kişilerde tetkiklerde sorun çıkmaz, hormonlarda düzensizlik yoktur. Ayaktaki ter bezleri sayı, yapı ve büyüklük olarak normaldir. Ayak terlemesi nedeni vücutta terlemeyi kontrol altında tutan sempatik sistemin duyarlılığı ve fazla çalışmasından kaynaklanır. Sempatik sistem fazla çalıştığı için, ter üretimi aşırı olur. Terlemeyi stres, gerginlik, heyecan gibi durumlar başlatabilir.

Ayak terlemesi önlenebilir mi? Tedavisi var mı?

Ayak terlemesinin önlenmesi oldukça zordur. Yaşla birlikte azalma gösterse de tedavi uygulanması gerekir. Ancak bitkisel çözümler, ilaçlar, psikoterapi gibi yöntemler ayak terlemesinin geçmesine yetmez. Ayakkabının ve çorapların sıkça değiştirilmesi terleme için geçici çözümlerdir. Ayak terlemesi çok değilse, terlemeyi önleyen losyonlar, kremler, sabun ve jel gibi ürünlerle ayaklardaki terleme azaltılabilir. Bunlar içeriğindeki alüminyum klorid sayesinde ter bezi kanalını tıkamakta ve terin dışarıya çıkmasını önlemektedir. Fakat terlemenin fazla olması durumunda tıkanan kanallar basınçla açılmakta ve yararlı olmamaktadır. Bunun yanında cilt tahrişi, alerji gibi olumsuz etkilerde yapmaktadır.

Aya terlemesini önlemek için iyontoforez ve botoks tedavisi faydalı olabilir. İyontoforez tedavisi sırasında ayaklara özel bir cihazla düz elektrik akımını verilmektedir. Bunun şok etkisi ter bezlerini kontrol altına alabilir ve terlemeyi azaltabilir. Ancak uygulamanın haftada 2-3 kez yarım saat kadar yaşam boyuca uygulanması gerekir. Bu nedenle hastalar açısından bıktırıcı, zaman alan bir tedavidir. Dikkatsizce yapıldığında ayaklarda yanmaya neden olabilir.

Botoks tedavisi sırasında ayak tabanına ve parmaklara farklı yerlere botoks enjeksiyonu yapılır. Bu ter bezlerinde geçici felç oluşturur. Özellikle ayak tabanında oluşan ıslaklık etkisi yapan terlemede faydalı olur. Ancak etkisi geçici olur, yeniden 3-4 ay sonra yapılması gerekir. Bu tedavinin maliyeti yüksek olup, ağrılı bir işlemdir. Aynı zamanda duyu kaybı oluşturabilir.

Bu tedavilerin dışında lomber sempatik blokaj uygulanabilir. Hastanın bel bölgesinde tomografi ya da ultrason yardımıyla sempatik sinire ilaç uygulaması yapılır. Bu ter bezlerinde kalıcı ya da geçici blokaja neden olur. Ancak kanama gibi komplikasyonlar oluşabilir. Başarı oranı düşük olduğu gibi, uygulaması da oldukça zor bir tedavidir.

Ayak terlemesi çok aşırı şekilde oluyorsa, bunun kalıcı olarak tedavisinde lomber sempatektomi ameliyatı uygulanabilir. Ayak terlemesi damlama şeklinde, akma gibi olursa diğer tedaviler başarısız sonuçlanabilir. Bu kişilerde ameliyat en iyi tedavi yoludur. Ameliyat %92-93 gibi oldukça başarılı sonuçlar verir. Yaklaşık 1 saat süren operasyonda etki anında ortaya çıkar. Operasyonda karın bölgesindeki göbeğin yanlarından 7-8 cm'lik kesiler yapılır. Buradan ayakları etkileyen sempatik sinirler klipslenir ya da kesilir. Doğal olarak ameliyat izleri kalıcı olur. Ancak ayak terlemesi sorun olanlar için mutluluk verici olarak kabul edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüz Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Emerken Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Emerken Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Bölgesinde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Bölgesinde Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bitkilerde Terleme Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bitkilerde Terleme Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çocuklarda El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda El Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi