Koltuk Altı Aşırı Terleme
15 Mayıs 2024

Koltuk Altı Aşırı Terleme

Koltuk altı aşırı terleme, yazları oldukça rahatsız edici bir durum olmasıyla birlikte aynı zamanda koku olarak çok kötü bir durum olarak bilinmektedir. Koltuk altlarının olabildiğinden fazla terlemesi pek çok kişi için de oldukça rahatsız edici bir durum olduğundan dolayı birçok farklı engelleyici çözümler bulunmaya başlanmıştır. Aşırı koltuk altında olan terleme gün içinde değişik markalar olarak kullanılan deodorant ile koku bastırarak aslında daha kötü kokuya sebebiyet vermektedir. Bu aşırı terleme için çok farklı teknikler botoks ve bitkisel çözümler uzmanlar tarafından oldukça önerilmektedir. Tabi ki öncelikle evde doğal yapıp uygulanabilir ürünler daha da sağlıklı ve doğal sonuçlar verebilir, eğer evde uygulanan çözümler aşırı terlemeye yanıt vermiyorsa hemen profesyonel olarak farklı çözüm yolları aramak oldukça daha iyi bir yöntem olacaktır. Koltuk altı aşırı terleme olayı için lazerli tedavi yöntemlerinin yanı sıra bununla birlikte gün içerisinde bir çay bardağı ada çayı içmek oldukça doğal yöntem ile sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Oldukça bilindik bir marka veya kalitesine inandığınız terlemeyi engellemek amacıyla kullanılan deodorant kullanmak kötü kokuyu oldukça en aza indirmeye yardımcı okurken aynı zamanda dışarı çıkmadan yaklaşık olarak on dakika önce koltuk altına pudra sürmek terin elbiseye çıkmamasını sağlayacaktır.

Koltuk altı aşırı terlemesini engellemek için yapılması gerekenler

Terleme vücut için özellikle sıcaklığın korunması ve toksinlerden kurtulmak için oldukça gereklidir. Toksinler vücuttan ilk olarak ter ve idrar yoluyla giderler. Terlemeyi azaltmak yani en aza indirmeye çalışmak ve düzenli olarak tuvalet ihtiyacını karşılamak ve çıkabilmek için gün içerisinde en az 5 bardak su içmek gerekir. Gün içerisinde yeteri kadar su içildiği zaman toksinlerin ter yerine geçerek büyük bir miktarının idrarla atılması olayı gerçekleşmiş olacaktır.
 • Alkol tüketimi toksin olduğu için koltuk altı aşırı terlemeyi oldukça etkileyen durumlar arasında yer aldığı için alkolden olabildiğince uzak kalınması gerekir. Bu nedenden dolayı özellikle çok sıcak olan yaz aylarında alkol kullanımı oldukça en aza indirmeye çalışılması gerekir veya hiç tüketmemek daha doğru bir karar olacaktır.
 • Aşırı koltuk altı terlemesinin önüne geçebilmek için yenilen gıdalara da oldukça dikkat edilmesi gerekir. Çok aşırı baharat içeren yemeklerden, kahve ve kola gibi içeceklerden olabildiğince uzak kalınması gerekir. Sindirimi çok zor olan gıdalardan ve rafine şekeri olabildiğince az tüketmek gerekir. Ayrıca sarımsak, soğan, acı biber vücut ısısını oldukça yükselten besinler olduğundan dolayı gün içerisinde oldukça az tüketimi olması gerekir. Çok miktarda yeşil sebzeler, tam buğday gıdaları ve bulunduğunuz mevsime ait meyveleri tüketmek olabildiğince aşırı terlemenin önüne geçmiş olacaktır. Hem sağlıklı bir beslenme takibi yapmaya yardımcı olacağı gibi hem de aynı zamanda aşırı terlemeye etki ederek gün boyu daha çok rahat etmeye yardımcı olacaktır.
 • Fazla kilolar her zaman sorun olduğu gibi aşırı terlemeye de etki etmektedir. Çok fazla kiloda olan kişilerin çok daha fazla terledikleri bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Fazla kiloya sahip kişiler günlük işlerini yaparken bu sırada vücudun daha çok enerjiyle çalışmasına ve efor kaybetmesine etki ederek, bu zorlanma sonucunda oldukça vücut sıcaklığının artmasına sebep olmaktadır. Vücut fiziksel yapı olarak aktiviteler zamanında normal ısı dengesini oluşturmak için ter bezleriyle birlikte çalışır. Fazla kilolardan kurtulmak oldukça terlemeyi en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
 • Gün içerisinde koltuk altı kapalı olan kıyafetler vücudun nefes alıp vermesini engelleyerek koltuk altı terlemesini oldukça artırır ve aynı zamanda gözenekleri kapatması ile sağlığa oldukça zarar vermeye başlar. Kapalı kıyafet içerisinde ter buhar olup uçamadığından dolayı gün boyu kıyafete nüfus ederek oldukça kötü bir kokuya dönüşür. Bu nedenden dolayı vücudu tamamen saran kıyafetlerden çok olabildiğince daha bol ve pamuklu giysiler tercih etmek aşırı terlemeyi oldukça en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
 • Stres aşırı terlemeye bir diğer etki eden nedenler arasında yer almaktadır. Stres ve kaygı halini kontrol altına alabilmek için olabildiğince düzenli olarak egzersiz yapmak, yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı etkinliklerde bulunmak, eğlenceli bir zaman için hobiler geliştirmek ve aşırı beyin yoran işlerden uzak kalmak olabildiğince terlemeyi azaltacaktır. Kahve, kola ve alkol gibi içecekler içerisinde kafein bulundurması sebebiyle olumsuz duygu haline getirebilir ve bu yüzden bu içeceklerden uzak kalmak stresin azalmasına etki ederek terlemeyi de en aza indirmiş olacaktır.
 • Koltuk altı aşırı terleme için temizlik oldukça önem taşır. Bu yüzden her gün duş almak terlemeyi ve ter kokusunu engelleyerek aynı zamanda daha dinç kalınmasına etki ederek hijyen sağlanmış olur. Koltuk altında oluşan tüylerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Çünkü gün içerisinde oluşan ter kıl içerisine nüfus ederek daha kötü bir kokuya sebebiyet vermektedir. Günlük olarak alınan duş koltuk altında bulunan ölü deri hücrelerinin temizlenmesini sağlar ve kötü kokulara neden olan bakterilerden kurtulmaya oldukça yardımcı olur.

Koltuk Altı Aşırı Terleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Terlemek Zayıflatır mı?

Terlemek Zayıflatır mı?

Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Gece Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm

El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm

Terlemenin Faydaları Nedir?

Terlemenin Faydaları Nedir?

Gece Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Gece Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6