Hamilelikte Terleme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte terleme, olmasının nedeni gebelik anında bedende pek çok organda ve kan değerlerinde normale yönelik farklılaşmalar olmasıdır. Bu vaziyet gebeliğin normal bizzat doğasıyla alakalıdır ve rahatsızlık demek değildir. Vücudun kabul görmeyen birtakım maddelerin atılması idrar ve dışkı yöntemiyle olur. Daha az olarak terlemeyle de birtakım toksik ve deride toplanan maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Gebelik esnasında ter bezlerinin çalışması daha çoktur. Bu sebeple terleme de ekstra olur. Bunun yararı vücudu toksik maddelerden temizlemeye destekçi olması ve karaciğer ve böbreğin yükünü azaltmasıdır. Fakat bu fazla terleme bununla birlikte derinin çabuk kirlenmesine ve ter bezlerinin kanallarının tıkanmasına da neden olur. Bu sebeple fazla duş almak hem bu kanalları açık tutmaya aynı zamanda beden kirlerini uzaklaştırarak negatif hisleri engellemeye destekçi olacaktır.

Hamilelikte ateş basması olması normaldir. Hamilelerin %75'inin rastgele bir noktasında ateş basması içinde bulunduğu ihtimal edilmektedir. Gebelikte ateş basması en yaygın son iki trimesterde görülmektedir. Terleme sebebiyle kaybedilen sıvı/akışkan kaybını giderebilmek amaçlı bol su içilmelidir. Birçok hamile ateş basması sebebiyle gece uyumakta zorlanır. Uyumanıza destekçi olması amaçlı yatak odanızı serin tutun ve pamuklu pijamalar giyin. Ateş basmaları bebeğin doğumundan sonra hemen geçmeyebilir nedeni ise hormonlarda doğum esnasında, sonra da değişimler olmaktadır. Bayanların tahmini %90'ında doğum sonrası ateş basması görülmektedir. Hormonlarınız düzene girdikten sonra bu sinirsel bozucu belirti geçecektir. Gebelikte ateş basması ile başa çıkmanın en güzel yolu kat kat giyinmektir. Bu biçimde ısı değişimlerine rahatlıkla uyum sağlanabilir. Bir sprey şişesinin içerisine su doldurup serinlemek amaçlı itinalı olarak yüzünüze püskürtebilirsiniz. Veya yanınızda bir minik fan taşıyabilirsiniz. Duş alma da sizi serinletebilir. Sıcak basması ile ateşi karıştırmamak mühimdir nedeni ise ateş gebelikte komplikasyonlara neden olabilmektedir. Eğer ateş basması sizlere fazla ateş benzeri geliyorsa kesinlikle ateşinizi ölçün. Ateşiniz 38 dereceden çoksa doktorunuzu arayın.

Gebelikte ateş basması ve terleme

Gebeliğin çabuk dönemlerinde terleme çok fazla yaygındır. Gün süresince ateş basmaları yanında gebelikte gece terlemeleri de yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte terleme olmasının nedeni?

Gebelik esnasında hormon düzeyleri ve kan akışının artışı beden sıcaklığının yükselmesine neden olur. Bu nedenle bedeni soğutmak ve ısı dengesini koruma amaçlı vücut normalden fazla terler. Birtakım bayanlar gebelikte fazla terleme yaşarlar. Bazı bayanlarda gebelik sonrasında hormon seviyelerinin tekrar dengelenmesi sebebiyle fazla sıvı/akışkan salgılaması ve terleme yaşarlar.

Hamilelikteki terlemeyi azaltmak için ne yapılabilir?

İşte sizlere gebelikte fazla terleme meselesini daha kolay atlatmak amaçlı birtakım ipuçları:
  • Düzenli olarak banyo yapın veya duş alın.
  • Ter önleyici etkili antiperspirant gündelik olarak kullanın.
  • Bol elbiseler giyin ve natürel lifleri kullanın. Pamuklu iç çamaşırları da daha çok hava akımı sağlar.
  • Bunları esasen yapsanız bile alkol/içki, kafein, baharatlı yemek ve sigara içmekten kaçının, bu ürünler sizi ekstra terletebilir.
  • Su içmeyi unutmayın ve yanınızda hep serinlemek amaçlı bir şişe su taşıyın.
  • Eğer gebelikte gece terlemeleri yaşıyorsanız, yatak odanızda pencere açarak olması gerektiği kadar serin olmasını sağlayın veya yatak örtüsünü ve yorganınızı daha hafif bir kumaşla değiştirin.
  • Eğer yükselen terlemenize ateş, çabuk kalp atışı veya başka bulgular eşlik ediyorsa, doktorunuzdan öneri almalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gece Terlemeleri Neden Olur?

Gece Terlemeleri Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Gece Boyun Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Terleme Belirtileri ve Tedavisi