Popo Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Popo Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Popo terlemesi, genellikle herkes tarafından oldukça şikâyet edilen bölgesel terleme yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Çoğu kişiler farklı olarak çözüm yolları aramakta olsalar bile bu durum çok farklı sebeplere bağlı olduğundan dolayı bazen hiçbir değişiklik göstermeye bilmektedir. Dünya üzerinde yaşayan canlı olan insan vücudunda ortalama yaklaşık olarak 4 milyon ter bezi olduğu bilinmektedir. Ortalama olarak yaklaşık 3 milyonu kadar olanı kokusuz ter bezleri, yani berrak bir şekilde sıvı olan ve salgılayan ter bezleri olarak bilinmektedir. Berrak ter bezlerin birçoğu eller, ayak tabanı ve yüz bölgesinde oluşum gösteren bölgeler olarak bilinir. Koyu bir kıvamda ve kokulu olarak ter salgılamakta olan bezler ise genellikle koltuk altı, genital bölge ve popo üzerinde oluşan terleme olarak geçmektedir. Aslında koltuk altı bölgelerinde berrak ve oldukça yoğun kıvamda ter bezi sayılarının eşit olmaması sebebiyle başka bölgelerde oluşan berrak ter salgılayan bezlerin yaklaşık olarak on katı kadar fazla olmasıdır.

Popo terlemesinin temel olarak asıl amacı vücut fonksiyonun sağlanması için gereklidir. Koku olarak kötü bir durum oluşmuş olsa bile aslında buharlaşma yoluyla uçan ter vücudun Soğutulmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü vücut ısısı aslında beyin bölgesinin bölgesel olarak merkezinde ısı düzenlenme merkezi tarafından kontrol ediliyor olması durumudur. Normal olarak bu işlem temiz ter salgılayan ter bezlerinden kan akımı yardımıyla ter atılmasına ve cildin düzenlenmesine yardımcı olur. Popo üzerinde oluşan terleme, tamamen vücut sıcaklığına duyarlı olan bölge değildir. Duygusal olarak ve fiziksel aktivite gibi hormonlar tarafından ısıyı arttırmaya yardımcı maddeler de ısı düzenlenme bölgelerini oldukça etkilemektedir. Eller ve ayaklarda oluşan terleme birincil şekilde duygusal yani strese, kaygı veya heyecana bağlı olarak çalışma gösterirken popo üzerinde ve koltuk altında oluşan terlemeler hem duygusal olarak hem de farklı olarak ısı düzenleme merkezine göre çalışma göstermektedir. Beyin içerisinde ısı düzenleyen merkez tarafından çıkmış olan uyarılar, istemsiz olarak sinir sisteminin bir kısmı olan sempatik sistem yönünden deri üzerindeki ter bezleri tarafından iletilerek popo veya başka bölgelerde ter salgılaması oluşmaktadır. Vücut kendini normal yolla soğumaya ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacı günlük olarak 5 terleme yoluyla kalça ve diğer bölgelerde gerçekleştirilir. Çok fazla popo üzerinde terleme oluyorsa aslında ter bezlerinin yapısında ve sayısında bir problem olduğu anlamına gelmez. Bu durum ter bezlerinin normal olarak duygusal yapı ve fiziksel olan uyarılara karşı olarak oluşumunda bir artış olduğu anlamına gelebilir. Popo terlemesi çok büyük bir rahatsızlık olduğu anlamına gelmez. Fakat önlemek için farklı teknikler oluşturulabilir.

Popo terlemesini engellemek için yapılması gerekenler
  • Öncelikle her seyin başı temizlik olduğundan dolayı genellikle temiz bir şekilde banyo yapmak gerekir.
  • Popo üzerinde oluşan tüylenme varsa sürekli olarak temizlenmesi gerekir veya tamamen lazer yöntemiyle kurtulmak daha kalıcı bir çözüm olacaktır.
  • Vücut yağın en fazla oranını direk olarak kalça bölümünde oluşturduğu için özellikle yağlı ve çok baharatlı yiyeceklerden uzak kalınması gerekir.
  • Çok fazla kilo her zaman için problem olduğundan dolayı çok aşırı yağlanma olma sebebiyle hemen sağlıklı bir şekilde kilo vermek gerekir.
  • Naylon karışımı olan kıyafetler yerine daha çok pamuk içerikli elbiseler tercih edilmesi gerekir.
  • Sürekli olarak çok yoğun kalça egzersizlerini uygulamak oldukça daha fazla terlemeye yol açabilir.
  • Alkol ve kafein içeren kola, kahve gibi içeceklerden olabildiğince uzak kalınması gerekir.
  • Sürekli olarak günde en az 2 litre su içilmesi terin farklı bölgeler yardımıyla azalmasına etki edecektir.

Popo Terlemesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Önleyici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Terleme Önleyici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Baş Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Baş Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İshal Terleme Belirtileri ve Tedavisi

İshal Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Koltuk Altı Terlemesine İyi Gelen Bitkiler?

Koltuk Altı Terlemesine İyi Gelen Bitkiler?