Gece Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Gece Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Gece Aşırı Terleme

Gece aşırı terleme, özellikle çocuklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu sebepten ötürü, gece yaşanan aşırı terlemelerin çocuklar üzerindeki etkisi ve verdiği rahatsızlıklardan bahsetmemiz gerekmektedir. Ancak bu durum, genellikle ciddi bir sağlık sorununa işaret etmez. Çoğunlukla, çocuklarda kıyafetlerinin ve çarşaflarının tamamen ıslanması durumu söz konusudur. Bu, gece terlemesi olarak adlandırılır. Bunun sebebi ise küçük çocukların uyuma esnasında bedenlerinin çok fazla hareket halinde olmasıdır. Ancak, bazı durumlarda çocuklarda yaşanan gece terlemeleri ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir.

Gece Terlemesinin Nedenleri

Çocuklar gece uyudukları sırada üzerinde aşırı derecede kalın giysi ya da örtü bulunuyorsa ve yatak örtüsünün her tarafını kapatmışsa, yine aşırı terlemeler görülebilmektedir. Kışın dahi alınan bu önlemler terlemelerin yaşanmasına neden olmaktadır. Genellikle çocukların ayakları kapalı halde bulunan pijamaların kullanılması da olumsuz bir etki yaratmaktadır. Hava alamayan çocuğun bedeni sürekli olarak terlemektedir.

Gece Terlemesinin Belirtileri

Sürekli hareket halinde olan çocukların gece aşırı derecede terlemesini anlayabilmek için çocuğunuzu yatağa yatırdıktan birkaç saat sonra bedenindeki ısının ve vücut neminin fazla olmasından fark edebilirsiniz. Eğer çocuğu yatağa yatırmadan hemen öncesinde bahsettiğimiz durum söz konusu değilse ve uyku esnasında aşırı derecede terleme meydana geliyorsa, uyku apnesi ya da başka farklı hastalıklar meydana gelebilmektedir. Uyku apneleri genellikle çocuk uyuduğu sırada ara ara nefes durmaları şeklinde oluşmaktadır.

Gece Terlemesinin Neden Olabileceği Sağlık Sorunları

Gece yaşanan aşırı terlemelerde meydana gelebilecek sağlık sorunları arasında:
  • Zatürre
  • Sinüs enfeksiyonu
  • Bronşit
gibi sağlık sorunlarını örnek verebiliriz.

Gece Aşırı Terleme ile Oluşan Hastalıklar

Çocuklarda görülen aşırı terleme durumu çeşitli nedenlerle açıklanabilmektedir. Çocuklarda yaşanan bu terlemeler neticesinde sabah saatlerinde ya da uykudan uyandıkları sırada sırılsıklam olmaları sebebiyle susuzluk hali olacaktır. Çocuğunuzda yaşanan terlemenin boyutunu normal olarak görmüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bir an önce çocuğunuzu doktora götürmek olacaktır.

Aşırı yüksek ateş çıkmalarında da sıklıkla gece aşırı terlemeler görülmektedir. Terlemeye sebep olan rahatsızlıklardan birisi bu yüzden ateşin yükselmesini gösterebiliriz. Aynı zamanda çocuklarda salgılanan tiroid hormonunun aşırı salgılanması aşırı terlemeye neden olacaktır. Yaşanan hipertiroidi problemlerinin neticesinde çocuk kendini yorgun hissedecektir. Bundan ötürü de aşırı kilo kayıpları yaşamakla birlikte karın ağrılarının da görülmesi mümkündür.

Gece aşırı terleme hastalığı aynı zamanda Hodgkin adı verilen hastalığın (iyi huylu kanser türlerinden birisi) belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yaşanan bu terlemeler çocukta birtakım akciğer tümörü rahatsızlığının da belirtisi olabilir. Yine çocuklarda görülen malign adı verilen deri kanseri meydana gelmiş ise gece aşırı terleme rahatsızlığı söz konusudur. Bunun yanı sıra tüberküloz rahatsızlığı da çocuklarda özellikle geceleyin aşırı terlemeye yol açan hastalıkların başında gelmektedir.

Normal şartlarda çocuklarda AIDS hastalığı olduğunu düşünmeyiz fakat çocuklara uygulanan ilaç, iğne ve kan gibi bazı nedenlerden ötürü AIDS virüsü geçme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda gece yatarken aşırı terlemeye neden olmaktadır.

Yaşanan beyin problemlerinde de çocuklarda gece aşırı terleme söz konusu olabilmektedir. Mesela, serebral palsili hasarı (bir çeşit beyin hasarı olarak bilinmektedir) çocukların terlemesine neden olur. Reflü hastalığı da çocuklarda yorgunluk, halsizlik, aşırı terleme ve kan değerinin düşmesine neden olmaktadır. Bunun gibi daha sayabileceğimiz birçok hastalık çocukların gece aşırı terlemesine neden olmaktadır.

Gece Aşırı Terleme ile Meydana Gelen Hastalıkların Erken Teşhisi ve Tedavi Yolları

Görüldüğü üzere çocuklarda birçok hastalıktan kaynaklanan gece aşırı terleme rahatsızlıkları söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda erken önlem almak oldukça önemli bir noktadır. Ayrıca geceleyin meydana gelen aşırı terlemenin anlaşılmasıyla birlikte yukarıda bahsedilen hastalıkların kendini göstermesine fırsat vermeden bir an önce en yakındaki sağlık kurumuna gidip çocuğunuzu muayene ettirmek oldukça önemli bir husustur. Bu sayede meydana gelebilecek hastalıklara karşı erken teşhis konularak hastalığın ilerlememesi konusunda önemli bir adım atılmış olunacaktır. Sizin yapmanız gereken en temel görev, çocuğunuzda gece meydana gelen aşırı terlemelere karşı bir an önce çocuğunuzu uzman bir doktora götürmek olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Terlemek Zayıflatır mı?

Terlemek Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Refleks Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Refleks Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uykuda Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uykuda Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Aşırı Terleme Belirtileri ve Tedavisi