Ayak Altı Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Altı Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak altı terlemesi, sağlıklı insanlarda çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Fakat farklı sağlık problemlerine ya da farklı durumlara bağlı olarak insanlarda ayak altı terlemesi yaygın bir şekilde görülmektedir. İnsanlarda vücut ısısının korunması açısından terleme büyük önem taşımaktadır. Bu terleme kimi zaman bölgesel kimi zamanda genel olarak görülebilir. Ayak altı terlemesi ise daha çok bölgesel olarak görülen terleme çeşitlerindendir. Ayak altı terlemesi, vücudun diğer bölgelerine göre çok daha büyük problemlere neden olan bir durumdur. Çünkü insanların ayakları ve ayak altları, sürekli olarak ayakkabı içerisinde bulunur. Bu nedenle terleme ayakkabı içerisinde ıslanmaya neden olur. Bunların yanı sıra ayak altı terlemesi, müdahale edilmediğinde belli bir süre sonra insanlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Özellikle ayak mantarı, egzama ve diğer bakteriyel hastalıklar kişilerde yaygın bir şekilde görülür. Genel olarak bakıldığında ayak altı terlemesi ayaklarda enfeksiyonların birikmesi ve aynı zamanda kötü kokulara neden olur. Bu nedenle en kısa zamanda yapılan tedaviler, kişinin zor durumlara düşmesine neden olur. Bu sorunlarla karşılaşmamak için ayak altı terlemesinin kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ayak terlemesi neden olur?
  • Ayaklarda fazla miktarda terleme olması, aslında hangi nedenden olursa olsun insanlarda ter bezlerinin oldukça hızlı çalıştığının göstergesidir. Bilindiği gibi insanlarda koltuk altı, avuç içleri, yüz bölgesi, bacak araları ve ayaklarda çok yüksek sayıda ter bezleri bulunur. Bu nedenle ter bezlerinin en küçük hızlı çalışmasında bile ayak altı terlemesi meydana gelmektedir.
  • Ayak altı terlemesi sorunu yaşayan insanların kullandıkları ayakkabı ve terlikler bu konuda çok büyük etken olmaktadır. Eğer sizlerde de ayak altı terlemesi sorunu varsa öncelikle kullandığınız ayakkabı ve terliklerinizin kalitesine bakın. Kalitesiz ayakkabılar direk olarak ayak ısısının çok artmasına ve terlemenin oluşmasına neden olur.
  • Bu durumun nedenlerinden biri de sistematik olarak meydana gelen sağlık problemleridir. Özellikle diyabet, obezite, tiroit bezi hastalıkları, gibi durumlar direk olarak sistematik sorunların belirtisi olarak karşımıza çıkar. Ayak altı terlemesi de bunlardan kaynaklanır.
Ayak altı terlemesi nasıl önlenir?

Ayak altı terlemesi probleminin önlenebilmesi için yapılabilecek en önemli şey, tabi ki uygun ayakkabı ve uygun çorap seçimidir. Yaz aylarında kış ayları için üretilmiş ayakkabıların kullanılmaması ayak altı terlemesi sorununun azaltılmasında önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra ayakların ısısının normal bir seviyede tutulması, ayak altı terlemesini önleyecektir. Bunun için ara ara ayaklarınızı havalandırın. Bunların yanında aşırı terlemeye neden olan fazla kilolar ortadan kaldırılmalıdır. Aşırı kilolar verildikten sonra ve aynı zamanda diğer sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra ayak altı terlemesi hala devam ediyorsa bu durumda yapılması gereken en önemli şey tıbbi destek almaktır. Tıbbi olarak destek alarak bu gibi sorunların nedenlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

El Terlemesi Nasıl Geçer?

El Terlemesi Nasıl Geçer?

Haber Bülteni